Kendinizin veya vefat eden bir yakınınızın hayat sigortasının olup olmadığını hiçbir ücret ödemeksizin öğrenebileceğinizi biliyor musunuz?

Hayat sigortası konut, kasko veya trafik sigortası gibi değildir. Konutunuzu sadece bir kez sigorta ettirebilirken hayatınızı dilediğiniz kez sigorta ettirebilirsiniz. İşte bu nedenle zaman zaman bazı hayat sigortalarımızı unutabilir veya bazı nedenlerle hiç de farkında olmayabiliriz. Hatta bir kişi vefat ettiğinde, yakınları o kişinin üzerine bir hayat sigortası olup olmadığını merak eder, ancak bu bilgiye nasıl ulaşacaklarını da bilemezler.

Gerek bizlerin kaç hayat sigortası olduğunu ve bu teminatların hangi şirketlerce verildiğini ve gerekse vefat eden bir kişinin hayat sigortası olup olmadığını internet üzerinden herhangi bir ücret ödemeden sorgulayabiliyoruz. Bunun için Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin web sitesine (www.sbm.org.tr) girip, “Sorgulamalar” sekmesinden “Sigortam 360”a tıklayıp gelen ekranda “Poliçeler” sekmesinden “Hayat Poliçe Sorgula”ya ( https://sigortam360.com/Sbm/PublicQuery?reportTypeId=7 ) tıkladığımızda dilediğimiz kişinin hayat sigortası olup olmadığını sorgulayabiliyoruz. Sorgulama sonunda kişinin kaç hayat sigortası olduğunu, teminatlarını ve başvurulacak şirketleri görebiliyor; geçmişte de herhangi bir hayat poliçesi varsa öğrenebiliyoruz.Yeni öğrenilen hayat poliçesinden vefat tarihini takip eden 6 yıl sonuna kadar tazminat talep edilebiliyor.

 

Platformunuzu seçin ve Paylaşın!