Konut Sigortanız, komşuya verilen zararları karşılar mı?

Konut sigortası bir paket sigortadır ve yangın ana teminat olmakla birlikte içinde birbirinden farklı birçok ek teminat bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de komşuluk mali sorumluluk teminatıdır.

Bu teminata sahip olan mal sahibi veya kiracı teminat altına alınmış herhangi bir olay sonucunda komşu bina/daire ve/veya mal ya da eşyalarda doğrudan meydana gelen zararları karşılamaktadır.

Örnek vermek gerekirse; tatildeyken evinizde su borusunun patladığını ve evinizi basan suyun alt katlara da sızdığını varsayalım ki bu tür riskler devamlı surette meydana gelmektedir. Bu gibi durumlarda komşunuzda meydana gelen zararı karşılamak durumundasınız ki bu zarar hem binada hem de eşyalarda olabilmektedir. Konut sigortası olan kişiler bu gibi hasarları şirketleri ile irtibata geçerek sigortadan karşılattırmaktadırlar. Bu konuda uzman kişilerce komşunuzdaki zarar ziyan giderilmiş olmakta; komşu ile bir tartışmaya girilmediği gibi zarar ziyanla ilgili bir harcama da yapmamaktasınız.

Bunun tam tersi bir durum da söz konusu olabilmektedir. Üst kattaki komşudan sızan sular daire ve eşyalarınıza zarar verdiyse sigortacınız daire ve eşyalarınızı hasardan önceki haline getirmekte ve harcadığı bedeli komşunuzdan tahsil etmektedir. Bu olayda da komşunuzla herhangi bir tartışma içine girmemiş oluyorsunuz. Bu örnekteki hasar ise dahili su basması teminatından karşılanmaktadır.

Platformunuzu seçin ve Paylaşın!