Mehmet Akif EROĞLU

Mehmet Akif EROĞLU

Mehmet Akif Eroğlu
Genel Sekreter
Türkiye Sigorta Birliği (TSB)

1991 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. 1992 yılında Hazine Müsteşarlığında Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcısı olarak iş hayatına başladı. 1995 yılında Bankalar Yeminli Murakıbı oldu. 2001 yılında 1 yıl süre ile “ABD bankacılık sistemi ve mevduat sigortacılığı” konusunda araştırma ve incelemelerde bulunmak üzere Washington D.C.’ye geçici görevle gitti.

Eroğlu,  2003 yılında TBMM nezdinde “İmar Bankası Araştırma Komisyonu”nda çalıştı. 2004-2006 döneminde ABD Chicago’da Illinois Üniversitesi’nde işletme mastırı yaptı. 2007 yılında ABD’de FDIC(Federal Deposit Insurance Corporation-Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) bünyesindeki hizmet içi eğitime katılarak, Examination Management School’dan denetim grup başkanlığı sertifikası aldı. Akabinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunda “Daire Başkanlığı”na atandı.  Eylül 2009 itibariyle Finansal İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak Ziraat Hayat ve Emeklilik Şirketinin kurucu ekibine katıldı. 2010 yılı itibariyle Şirketin Genel Müdürlüğü görevine 2012 yılında ise Ziraat Sigorta Şirketi Genel Müdürlüğüne atandı. Eroğlu Mayıs 2015’ den beri Türkiye sigorta Birliği genel sekreterliğini yürütmektedir.

 

Eroğlu, Genel Müdürlüğü döneminde EGM ve Türkiye Sigorta Birliği Yönetim Kurulu üyeliği, TARSİM ve TSEV YK Başkanlığı görevlerinde de bulundu. Akif Eroğlu, halen TARSİM, DASK, Tahkim Yönetim Kurulu üyesi olup, YMM ve Bağımsız Denetim Sertifikasına sahiptir. 

 

Eroğlu, 1992-2007 yılları arasında Bankalar Yeminli Murakıbı olarak sigorta acenteliğini haiz bankalarda denetim görevinde bulunmuş, Banka iştiraki sigorta şirketlerinde konsolide denetim çerçevesinde mali bünye incelemesi yapmış, 2 yıl sigorta acentesi olan bankaların denetiminde sorumlu daire başkanlığı yapmış olup 2009 –2017 dönemindeki sigorta sektörü tecrübesi ile birlikte 24 yıldır sigorta sektöründe iş tecrübesi bulunmaktadır.


Platformunuzu seçin ve Paylaşın!