İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası

Karayolunda kusurlu olarak karşı tarafa verilen zarar, zaman zaman trafik sigortası limitlerini aşmaktadır. Bu yetersizlik maddi zararlarda olduğu gibi ölüm veya sakatlık hallerinde de ortaya çıkabilmektedir. Örnek vermek gerekirse; 33 yaşında, evli, eşi çalışmayan, iki çocuk babası, aylık 10.000 TL net gelirli bir kişi kusuru olmaksızın trafik kazasında hayatını kaybederse ödenecek tazminatın ne olacağını biliyor musunuz? Tazminat tutarı 1.828.000 TL olarak karşımıza çıkıyor. Burada iki çocuk 4 ve 7 yaşında kız çocukları olarak alındı. Yaşlar daha küçük olursa tazminat tutarı büyüyecek; daha büyük olursa tazminat tutarı küçülecektir. Sonuçta bu zarar için trafik sigortasının 450.000 TL ödeyeceği düşünülürse; yaklaşık 1.400.000 TL tazminat araç sahibinin üzerinde kalacaktır.

Bu sorumluluğu Motorlu Kara Taşıtları İhtiyari Mali Sorumluluk Sigortası (İMM) ile sigortacıya devredebiliriz. Bu teminat genelde kasko sigortasına ek teminat olarak eklenmektedir. Bu sigorta kesinlikle trafik sigortası yerine geçmemekte; trafik sigortasının yetmediği durumlarda ilave olarak trafik sigortasının üzerine gelmektedir. Yukarıdaki örnekten yola çıkacak olursak; trafik sigortası olmayan ancak 3.000.000 TL teminat veren İMM poliçesi olan bir araç sahibi, 1.828.000 TL tazminat ile karşı karşıya kalırsa; İMM trafik sigortasının ödemediği 1.400.000 TL’yi öder.

Ancak trafik sigortasının teminat vermediği (manevi tazminat gibi) durumlarda, İMM poliçesinde buna ilişkin teminat verilmişse, tazminatın tamamını öder. 

Platformunuzu seçin ve Paylaşın!