Poliçenizi ve eklerini dikkatlice okuyun

Pek çoğumuz herhangi bir ticari işlemde imzaladığımız sözleşmeleri veya gelen bilgilendirmeleri dikkatlice okumaz, bir kenara atarız. Oysa ileride ortaya çıkacak bir anlaşmazlıkta bu belgeler her şeyi belirlemektedir. Bir mal aldığımızda gelen belge sadece malda bir sorun olduğunda öne çıkar, aslında bu gibi hallerde sözleşmenin konusu gerçekleşmiş, sadece satış sonrası hizmette bir sorun çıkmıştır.

Oysa sigorta sözleşmesi yapılınca sigortalıya herhangi bir hizmet sunulmaz; bazı poliçelerde asistans hizmet denilen, ufak tefek bazı destekler alınabilir. Asıl sigorta hizmeti hasar olduğunda alınır ki bu hizmetin sınırlarını ve kapsamını belirleyen de poliçe ve ekleridir. Poliçenin arzu ettiğiniz kapsamda olmadığını hasar olduğunda fark etmeniz, telafisi mümkün olmayan sonuçlara yol açabilir. Bu hem size hem de sigorta algısına zarar verir.

Bu nedenle, poliçe size teslim edildiğinde her teminatı tek tek inceleyin, atlanmış herhangi bir teminat olup olmadığını, sigorta bedellerinin poliçeye doğru işlenip işlenmediğini titiz bir şekilde inceleyin. Bazı hususlar yanlış anlaşılmış veya atlanmış olabilir. Bunu poliçe teslim edildiğinde tespit etmeniz mağdur olmanızı önler.

Ayrıca poliçe eklerini de dikkatlice okuyun çünkü hasar anında yapmanız gerekenler de dahil olmak üzere sigorta ile ilgili sizi ve sigortacınızı ilgilendiren tüm hususlar genel şartlarda yer almaktadır.

Son olarak özel şartları da dikkatli bir şekilde incelemeliyiz. Örnek vermek gerekirse, hırsızlık sigortasında bazı kıymetlerin saklanması ile ilgili olarak sigortacınız özel bir muhafaza şeklini şart koşmuş olabilir. Bir işyerinin hırsızlık teminatından yararlanabilmesi için kepenk gibi, pencerelerde demir parmaklık gibi tedbirler talep edilmiş olabilir. Bunlar doğru anlaşılıp gerekli değişiklikler yapılmazsa, hırsızlık sonucu uğranılan kayıplar sigortanızdan telafi edilemeyecektir.

Bu gibi olumsuzlukların başımıza gelmesini istemiyor isek, poliçemizi ve ekinde verilen dokümanları dikkatlice okumalı, tercihimizle uyuşmayanları düzelttirmeli, diğer hususlarla ilgili olarak de gerekli aksiyonları almalıyız.

 

 

 

 

 

Platformunuzu seçin ve Paylaşın!