Avrupa Birliğinin Vergilendirme Yapısı ve Sigorta Sektörü


Avrupa Birliğinin Vergilendirme Yapısı ve Sigorta Sektörü

Yayın No : TSEV-08

Yayın Tarihi : Aralık 2005

Sayfa Sayısı : 165

Fiyatı : 30 ₺ + KDV

İçindekiler :

PDF İÇİN TIKLAYIN

Uyarı! STOKTA MEVCUT DEĞİL

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyeliği sürecinde, önemli dönüm noktalarından biri olarak kabul edilen 3 Ekim 2005 tarihinde, üyelik müzakerelerinin resmen başlamış olmasıyla birlikte; Türk sigorta mevzuatının, Avrupa Birliği sigorta mevzuatına uyumlu hale getirilmesi büyük önem kazanmıştır.

 

Bu kapsamda, görevlerinden biri de “yurtiçinde ve yurtdışında sigortacılığa ait gelişmelerin izlenmesi ve sigortacılık alanında araştırmalar yapılması” olan Birliğimiz için, ülkemizin ekonomik kalkınmasında büyük önemi olan sigortacılık sektörünün rekabet seviyesinin artırılabilmesi açısından, gelişmiş ülkelerin ve ülkemizin sigorta sektörlerini inceleyen ve Türk sigorta sektörünü gelişmiş ülkeler ile mukayese ederek, gelişimi için çözüm önerileri sunan araştırmaların yapılması büyük önem arz etmektedir.

Sektörün rekabet seviyesini belirleyen en önemli konulardan biri de, bilindiği gibi vergisel düzenlemelerdir. Bu çerçevede, Birliğimizce Türk sigorta sektörünün rekabet etmek zorunda olduğu AB sigorta sektöründeki vergisel uygulamaların incelendiği bir çalışma yapılmıştır. Çalışmanın 1. bölümünü hazırlayan ve 2. ve 3. bölümlerinin hazırlanmasında da desteklerini esirgemeyen Sayın Uyanık’a katkıları için teşekkür ederiz.
AB’ye uyum sürecinde, vergi mevzuatı ve uygulamaların uyumlaştırılması bakımından, bir kaynak niteliğinde olacağını düşündüğümüz bu çalışmanın, konuyla ilgili olan herkese faydalı olmasını dileriz.

Saygılarımızla,

Doç. Dr. Suna OKSAY 
Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği
Genel Sekreter YardımcısıPlatformunuzu seçin ve Paylaşın!