Küresel Sigorta Piyasaları ve Türk Sigorta Sektörünün Rekabet Gücü – II. Ulusal Sigorta Sempozyumu


Küresel Sigorta Piyasaları ve Türk Sigorta Sektörünün Rekabet Gücü – II. Ulusal Sigorta Sempozyumu

Yayın No : TSEV-24

Yayın Tarihi : Ocak 2007

Sayfa Sayısı : 484

Fiyatı : 230 ₺ + KDV

İçindekiler :

PDF İÇİN TIKLAYIN


Gelişmiş ülkelerde ekonominin önemli aktörleri arasında yer alan, hatta kimi zaman büyüklük olarak bankacılığın bile önüne geçen sigortacılık sektörü, ülkemizde 150 yıllık geçmişine rağmen henüz istenilen seviyeye gelememiştir. Ekonomik kalkınmamızda büyük önemi olan ve gerek şirketler, gerek acenteler, gerekse ilgili kuruluşlar bağlamında ciddi bir istihdam potansiyeli yaratan sektörümüzün, küreselleşme sürecinde rekabet kapasitesinin arttırılması ise büyük önem taşımaktadır.
Gelişmiş ülkelerin ve ülkemizin sigorta sektörünü inceleyen ve Türk sigorta sektörünü söz konusu ülkeler ile mukayese ederek, gelişimi için çözüm önerileri sunan araştırmaların ve toplantıların yapılması, rekabet gücümüzün arttırılması açısından büyük önem taşımaktadır. Yapılacak bu araştırma ve toplantılar, bir yandan sektörün rekabet gücünü artırırken, diğer yandan sektörün aktörlerine farklı bakış açıları kazandıracak, toplumda sigorta bilincinin geliştirilmesine yardımcı olacaktır.

 

Bu çerçevede, Birliğimizin bu yıl ikincisini düzenlediği, “Küresel Sigorta Piyasaları ve Türk Sigorta Sektörünün Rekabet Gücü” konulu “Ulusal Sigorta Sempozyumu”nda, Küresel Sigorta Piyasalarında Rekabet Sorunları, AB Rekabet Hukuku, Rekabet Gücünü Arttırıcı Önlemler Kapsamında Ürün ve İşveren Mali Sorumluluk Sigortaları, Mesleki Sorumluluk Sigortaları, Sektörün Rekabet Gücünün Arttırılmasında Farklı Sigorta Gruplarının Rolleri gibi sektör açısından önceliğe sahip olan konular ele alınarak, sorunlar tespit edilecek ve bu sorunlara çözüm önerileri üretilmeye çalışılacaktır.

İlk sempozyumumuzda olduğu gibi, ikinci sempozyumumuz da, yurtiçi ve yurtdışından uzmanların, bürokratların, akademisyenlerin ve sektörün üst düzey yöneticilerinin, gerek konuşmacı, gerekse dinleyici olarak katıldığı, sektörün sorunlarının tartışılarak, çözüm önerilerinin dile getirildiği, verimli bir platform olmuştur.

Bu kapsamda, Birliğimiz tarafından hazırlanan bu kitap, söz konusu sempozyumda, akademisyen, bürokrat ve uzmanlarımızın sunduğu değerli tebliğlerden, sempozyuma katılanların olduğu kadar, katılmayan kişilerin de yararlanabilmesi amacıyla yayımlanmıştır.

Kitabımızın ilgililere faydalı olmasını dileriz.
Saygılarımla,

Doç. Dr. Suna OKSAY 
Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği
Genel Sekreter YardımcısıPlatformunuzu seçin ve Paylaşın!