Sigorta Konusunda Ortaya Çıkan Uyuşmazlıkların, Alternatif Yöntemlerle Çözümü (ADR): Avrupa Uygulamaları


Sigorta Konusunda Ortaya Çıkan Uyuşmazlıkların, Alternatif Yöntemlerle Çözümü (ADR): Avrupa Uygulamaları

Yayın No : TSEV-13

Yayın Tarihi : Şubat 2006

Sayfa Sayısı : 157

Fiyatı : 230 ₺ + KDV

İçindekiler :

PDF İÇİN TIKLAYIN


Son yıllarda, hacimleri hızla büyüyen mal ve hizmet piyasaları nedeniyle, piyasalardaki işlem sayısının artması, uyuşmazlıkların sayılarının da giderek artmasına yol açmıştır. Bu gelişmeler yeni yasal düzenlemeler yapılması ihtiyacını da beraberinde getirmiş ve yapılan çok sayıda yeni düzenleme, tüketiciler ve işletmeler için zaten karmaşık olan yasal çerçeveyi, anlaşılması daha da zor ve karmaşık bir hale getirmiştir.
Ancak, mevzuatın, piyasaların ve uyuşmazlıkların sayılarındaki bu hızlı artışa, kamu kurumlarının nicel olarak ayak uyduramaması nedeniyle, yargı sürecini oluşturan hakim, avukat, mahkeme binası vb. faktörlerin sayılarının aynı hızla artması mümkün olamamıştır. Böylece, uyuşmazlıkların çözümünde, yargı sürecine başvurmak çok daha zor ve masraflı hale gelmiştir.

 

Bu gelişmeleri takiben, çok eski yıllardan beri kullanılan uyuşmazlıkların mahkeme dışı alternatif yöntemlerle çözümü (ADR), önem kazanarak gerek daha pratik ve gerekse daha ucuz olması nedeniyle, yaygın olarak tercih edilmeye başlanmıştır.

Ülkemizde de, ADR’lerin sigorta sektöründe ortaya çıkan uyuşmazlıkların çözümü ile ilgili olarak kullanılması yönünde, yeni hazırlanan Sigortacılık Kanunu Tasarısı Taslağında, “Tahkim Müessesesi” yer almıştır.

Ülkemiz için çok yeni olan ADR uygulamaları hakkında, sektörümüzü bilgilendirmek amacıyla hazırladığımız kitabın ilk bölümünde, uyuşmazlıkların alternatif yöntemlerle çözümüne ilişkin kavramsal çerçeve kısaca ele alınmaktadır. İkinci bölümde, ABD’deki uygulamalar ve üçüncü bölümde ise Avrupa’daki uygulama örnekleri incelenmektedir.

Kitabımızın konuyla ilgilenen herkese faydalı olmasını dileriz.
Saygılarımla,

Doç. Dr. Suna OKSAY 
Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği
Genel Sekreter YardımcısıPlatformunuzu seçin ve Paylaşın!