Sigorta Şirketlerinin Mali Analizi, Erken Uyarı Sistemi ve Derecelendirme (Rating)


Sigorta Şirketlerinin Mali Analizi, Erken Uyarı Sistemi ve Derecelendirme (Rating)

Yayın No : TSEV-15

Yayın Tarihi : Nisan 2006

Sayfa Sayısı : 172

Fiyatı : 230 ₺ + KDV

İçindekiler :

PDF İÇİN TIKLAYIN


Sigorta sektörünün en bilinen özelliği gelecekte ortaya çıkması beklenen riskleri koruma altına alıyor olmasıdır. Bu özelliği, sigorta şirketlerinin gelecekte ortaya çıkacak maddi hasarları ödeyebilmek için güçlü bir mali bünyeye sahip olmasını gerektirmektedir. Sigorta şirketlerinin güçlü bir mali bünyeye sahip olması zorunluluğu nedeniyle ise, tüm riskleri içeren bir ölçüm tekniğinin kullanılması büyük önem taşımaktadır.

 

Ancak, gerek AB ülkelerinde, gerekse ülkemizde zaman zaman görülen sigorta şirketleri iflaslarından, mevcut ölçüm tekniklerinin, sigorta şirketlerinin mali bünyelerini gerektiği gibi ölçemediği anlaşılmaktadır. Bu nedenle, gerek AB ülkelerinde, gerekse ülkemizde sigorta şirketlerinin mali bünyelerinin en gerçekçi şekilde ölçülebilmesi amacıyla kapsamlı çalışmalar yapılmaktadır. AB’de Solvency II Projesi konusunda çalışmalar sürerken, ülkemizde de, her bir hesap kalemi için risk ağırlığı uygulanan sermaye yeterliliği hesaplamasına geçilmiştir.

Birliğimizin, Sigorta Araştırma ve İnceleme Yayınlarının altıncısı olarak yayınladığı çalışmanın, bu konudaki ölçüm tekniklerinin anlaşılması açısından Türk sigorta sektörüne faydalı olmasını diliyor ve bu değerli çalışmayı hazırlayan Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdür V. Sayın Ahmet Genç’e çok teşekkür ediyoruz.

Doç. Dr. Suna OKSAY
Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği
Genel Sekreter YardımcısıPlatformunuzu seçin ve Paylaşın!