Tarım ve Tarım Sigortalarının Geleceği


Tarım ve Tarım Sigortalarının Geleceği

Yayın No : TSEV-37

Yayın Tarihi : Aralık 2008

Sayfa Sayısı : 204

Fiyatı : 30 ₺ + KDV

İçindekiler :

PDF İÇİN TIKLAYIN


Tarım sektörünün en önemli özelliklerinden biri, hızla artan teknolojik gelişmelere karsın, doğa koşullarının üretim sürecine olan etkisinin tam olarak kontrol altına alınamamasıdır. En gelişmiş teknolojiler bile doğa koşullarına karşı tarımsal üretime tam bir güvence sağlayamamaktadır.

 

Hava koşullarının yanı sıra hastalıklar, verimdeki değişme gibi birçok faktör tarımda, bitkisel ve hayvansal üretimi tehdit etmektedir. Bu gibi risklere bağlı olarak yaşanan istikrarsızlık, üreticinin gelirinde de dalgalanmalara neden olmaktadır. Bu çerçevede, tarımsal ve hayvansal üretimi tehdit eden riskler sonucu meydana gelecek hasarların önleyebilecek, tarım sektörünü koruyucu en etkili sistem tarım sigortasıdır.

Son dönemlerde küresel ısınma nedeniyle yaşanan iklim değişikliklerine bağlı mevsimsel değerlerdeki sapmalar tarım sigortalarının önemini daha da artırmıştır. Tarımcılığın ve hayvancılığın yaygın olduğu ülkemizde de tarım sigortası ayrı bir önem taşımaktadır. Ülkemizde, aslında 1930 yılında başlayan tarım sigortacılığına ilişkin mevzuat çalışmaları ve ilgili ilk düzenlemeler ancak yakın bir geçmişte sonuçlanmıştır. Bununla birlikte, üreticiler için büyük önem taşıyan tarım sigortasına verilen önem hızla artmaktadır.

Sigorta Araştırma ve İnceleme Yayınları Serimizin 15’incisini ayırdığımız “Tarım ve Tarım Sigortalarının Geleceği” başlıklı çalışmamız, dünyada ve Türkiye’de tarım piyasalarının özellikleri, bu konudaki gelişmeler ve tarım sigortaları uygulamalarını inceledikten sonra tarım sigortalarının geleceğine yönelik değerlendirmeler sunmaktadır.

Sigorta sektöründen tarım sektörüne kadar birçok farklı kesimi yakından ilgilendiren tarım sigortasına ilişkin bu çalışmanın, ilgili tüm taraflara katkı sağlamasını dilerim.
Saygılarımla,

Prof. Dr. Suna ÖZYÜKSEL 
Türk Sigorta Enstitüsü Vakfı MüdürüPlatformunuzu seçin ve Paylaşın!