Taşıyıcının Mali Sorumluluğu ve CMR Sigortaları


Taşıyıcının Mali Sorumluluğu ve CMR Sigortaları

Yayın No : TSEV-32

Yayın Tarihi : Ekim 2007

Sayfa Sayısı : 257

Fiyatı : 230 ₺ + KDV

İçindekiler :

PDF İÇİN TIKLAYIN


1956 yılında çok sayıda Avrupa ülkesinin taraf olarak imzaladığı “Karayolu İle Uluslararası Eşya Taşınmasına İlişkin Konvansiyon”dan adını alan CMR Sigortaları, uluslararası karayolu taşımacılığı yapan taşıyıcıların taşıdıkları yükle ilgili olarak Konvansiyon kapsamındaki hukuki sorumluluklarını poliçede belirtilen şartlar ve limitler dâhilinde teminat altına alan sorumluluk sigortalarıdır.

 

Bu bağlamda; uluslararası karayolu taşıyıcıları, malları taşımak üzere teslim aldıkları andan varma yerindeki alıcıya teslim edinceye kadarki süreçte çalışanlarının ve taşımanın yapılması için anlaştıkları aracıların görevlerini yerine getirirken işledikleri kusurlarından CMR Konvansiyonu kapsamında sorumludurlar. Bu bakımdan CMR Sigortaları taşınan malı değil, taşıyıcının taşıdığı mallara ilişkin Hukuki Sorumluluklarını teminat altına alması yönüyle Mal Nakliyatı Sigortaları’ndan ayrılmaktadır.

Sigorta Araştırma ve İnceleme Yayınlarımızın on ikinci sayısını CMR Sigortaları’na ayırdığımız bu eserde; Karayolu ile Uluslararası Eşya (Mal) Taşınmasına İlişkin Konvansiyon’un (CMR) doğuşu, Konvansiyon Hükümleri’nin uygulanma sahası, CMR’nin Türk Hukuku’ndaki konumu, CMR’ de öngörülen taşıyıcının sorumluluğu ve bu sorumluluğa ilişkin CMR ve TTK hükümlerinin karşılaştırılması incelenmiştir. Eserde, “CMR Poliçesi Genel Şartları” da ek olarak sunulmuştur.

Sorumluluk Sigortaları konusundaki Türkçe kaynak sıkıntısını gidermek amacıyla hazırlanan “Taşıyıcının Mali Sorumluluğu ve CMR Sigortaları” isimli kitabımızın konuyla ilgilenen herkese faydalı olmasını dilerim.
Saygılarımızla,

Doç. Dr. Suna OKSAY 
Türk Sigorta Enstitüsü MüdürüPlatformunuzu seçin ve Paylaşın!