Prof. Dr. Rıfat Barış Tekin

Prof. Dr. Rıfat Barış Tekin

Prof. Dr. Rıfat Barış Tekin 1997 yılında Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümünden mezun oldu. İngiltere’deki University of Warwick’ten 2000 yılında yine Ekonomi alanında Yüksek Lisans derecesi aldı. Doktora çalışmalarını Marmara Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümü’nde tamamlayan Rıfat Barış Tekin, Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nden 2005 yılında Ekonomi alanında Doktora derecesi aldı.

Prof. Dr. Tekin TÜBİTAK tarafından verilen yurtdışı doktora sonrası araştırma bursunu kullanarak Eylül 2005 -  Mart 2006 tarihleri arasında Fransa’daki Université Paris 1- Panthéon Sorbonne bünyesinde Centre national de la recherché scientifique’e (CNRS) bağlı olarak faaliyet gösteren Laboratoire Matisse isimli araştırma merkezinde uluslararası kalkınma yardımlarını John Rawls’un ‘Küresel Adalet’ anlayışı çerçevesinde değerlendirmek amacıyla doktora sonrası çalışmalarda bulundu.

Uluslararası ekonomi, ticaret, iktisadi büyüme ve kalkınma ekseninde araştırmalar yapan Prof. Dr. Rıfat Barış Tekin Haziran – Eylül 2007 tarihleri arasında CNRS ve Université Paris 1- Panthéon Sorbonne’a bağlı olarak Paris’te faaliyet gösteren Maison des Sciences Economiques isimli araştırma merkezinde ‘En Az Gelişmiş Ülkeler’ örneğinde kalkınma yardımları, doğrudan yabancı yatırımlar ve ticari açıklık ile iktisadi büyüme arasındaki nedensellik ilişkileri üzerinde araştırma yapmak üzere konuk araştırmacı olarak bulundu. 

Prof. Dr. Tekin TÜBİTAK tarafından sağlanan destekle Eylül 2013 – Ağustos 2014 tarihleri arasında İngiltere’deki London School of Economics and Political Science bünyesinde faaliyet gösteren European Institute - Research on South East Europe (LSEE) isimli araştırma merkezinde Konuk Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. Bu dönemde Türkiye’nin Güneydoğu Avrupa ülkeleriyle ekonomik ve ticari ilişkilerini Avro Bölgesi krizi bağlamında inceleyen Dr. Tekin, çalışmalarını Avro Bölgesi’ndeki kemer sıkma politikaları karşıtı toplumsal muhalefet hareketlerinin politik ekonomisi üzerinde yoğunlaştırmıştır.

Prof. Dr. Rıfat Barış Tekin’in Türkiye’nin uluslararası ticaret politikaları, kalkınma stratejisi ve büyüme modelini inceleyen yayımlanmış 2 kitabı, uluslararası ekonomi alanında çeşitli kitap bölümleri ve makaleleri bulunmaktadır.

 

'Prof. Dr. Rıfat Barış Tekin' Yaklaşan Eğitimleri

Temmuz 2024
04 Temmuz 09:30
05 Temmuz 12:30

Eğitimin amacı; en güncel verileri kullanarak, ekonominin ve finansın verdiği temel kavramları, ilişkileri, korelasyonları analize dahil ederek Türkiye ve Dünya ekonomisindeki gelişmeleri tartışmak ve geleceğe ilişkin tahmin gücünü artırmaktır.

Detaylı Bilgi

Platformunuzu seçin ve Paylaşın!