Finansal Eğitimin Önemi “Toplumda Finansal Okuryazarlık Düzeyinin Yükseltilmesi ve Bireylerde Asgari Finans Kültürünün Oluşturulma Süreci”


Finansal Eğitimin Önemi “Toplumda Finansal Okuryazarlık Düzeyinin Yükseltilmesi ve Bireylerde Asgari Finans Kültürünün Oluşturulma Süreci”

Yayın No : TSEV-36

Yayın Tarihi : Aralık 2008

Sayfa Sayısı : 192

Fiyatı : 230 ₺ + KDV

İçindekiler :

PDF İÇİN TIKLAYIN


Hızla gelişen finansal hizmetler sektörü, özellikle inovasyon ve küreselleşmeyle birlikte, her türlü ihtiyaç ve duruma uygun çok çeşitli ürün ve hizmet sunmaya başlamıştır. Yeni teknolojiler ve elektronik dağıtım kanallarının gelişmesi ve finansal piyasaların her geçen gün daha fazla entegre olması sonucu bu hizmetler toplumun her kesimine ulaşmaktadır.

 

Ancak bu hizmetlerin önemli bir kısmı, toplumun geneli tarafından aktif olarak kullanılmak bir yana, anlaşılır olmaktan dahi uzaktır. Özellikle gelişmekte olan toplumlarda kişiler, her geçen gün bir yenisiyle tanıştıkları finansal hizmetlerin karmaşık yapısını anlayamamakta ve gelecekte sağlayacağı yarar-zararı tespit edememektedir. Bunun sonucu olarak da hem kendilerini hem de ülke ekonomisini etkileyen yanlış ürün/hizmet seçimi yapmaktadır.

Bireylerin finansal ürün ve kavramlarla ilgili anlayışlarının geliştirilmesi yoluyla finansal risk ve fırsatları doğru değerlendirmelerini sağlayan finansal eğitim, bu çerçevede daha da önem kazanmaktadır. Hayat boyu devam eden finansal eğitimin etkin olması için devlete ve ilgili tüm kurum ve kuruluşlara büyük bir rol düşmektedir.

Kurumsal sosyal sorumluluğun bilincinde olan Vakfımız, finansal eğitim konusunda Türk toplumunun bilincinin artırılmasına destek sağlamak amacıyla Sigorta Araştırma ve İnceleme Yayınlarının 14’üncüsünü bu konuya ayırmıştır. “Bireysel Yatırımcılar Açısından Finansal Eğitimin Önemi” başlıklı bu yayınımızda bireysel yatırımcılar, finansal eğitim hizmeti sunan taraflar ve bankacılık sisteminin dışında kalan kayıt dışı bireyler çerçevesinde finansal eğitim konusu değerlendirilmektedir.

Çalışmanın, finansal eğitime yönelik bilincin tüm toplumda yerleşmesi sürecine katkı sağlamasını dilerim.
Saygılarımla,

Prof. Dr. Suna ÖZYÜKSEL
Türk Sigorta Enstitüsü Vakfı MüdürüPlatformunuzu seçin ve Paylaşın!